BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Privatizálják a szlovák közüzemi vállalatokat

2003. január 9. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Pozsonyi tudósítónktól:
A szlovák koalíciós tanács döntése értelmében módosítják a stratégiai vállalatok privatizációjáról szóló törvényt, lehetővé téve e cégek többségi részesedésének eladását. Arról egyelőre nem született határozat, hogy mikor terjesztik a módosított törvényt a parlament elé.
A javaslatot Robert Nemcsics gazdasági miniszter terjesztette elő, aki már tavaly ősszel sürgette a jelenlegi korlátozások eltörlését. Az értékesítéstől a kormány több milliárd korona bevételt vár, amit a gazdasági reformok finanszírozására fordítanak. Az úgynevezett nagyprivatizációról szóló, jelenleg hatályos törvény értelmében a stratégiai cégeket legfeljebb 49 százalék erejéig privatizálhatják. Ebbe a kategóriába tartoznak a regionális áramszolgáltatók, a gázművek (Slovensky Plynárensky Priemysel - SPP), a villamos művek (Slovenské Elektrárne) és az olajvezetékeket üzemeltető Transpetrol.
A felsorolt vállalatok 49 százalékát a Dzurinda-kormány már az előző parlamenti ciklusban privatizálta, kivéve a Slovenské Elektrárnét (SE). A cég 49 százalékának eladását eredetileg ez év június végéig kívánták lebonyolítani, de privatizáció lebonyolításában tanácsadóként közreműködő PricewaterhouseCoopers tegnapi közleménye szerint az ügyletet a privatizációs bizottságban zajló személycserék miatt nem lehet addig lebonyolítani. A nem kevesebb, mint 58,9 milliárd korona adósságot maga előtt görgető villamos művek magánkézbe adásának új időpontja ezért az év végére tolódik ki, addigra viszont, ha megváltozik a nagyprivatizációról szóló törvény, akár a cég 100 százalékát is eladhatják. Az SE iránt egyébként nyolc befektető érdeklődik.
Sidó Zoltán,
az Új Szó munkatársa

Bana Péter
Bana Péter
Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet