Pozsonyi tudósítónktól:
A cseh kormány tegnap elhalasztotta a Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter által kidolgozott tervezet megtárgyalását, amelynek célja, hogy 2006-ig a bruttó hazai termék (GDP) 3,7 százalékára szorítsák le az államháztartási mérleg hiányát, amely a tavalyi 4,6-4,7 százalékról idén várhatóan a GDP 6,3 százalékára emelkedik. A jegybank és független szakértők felszólították a kormányt, hogy hagyja jóvá a Sobotka-tervet. A már tavaly novemberben jelzett tervezet értelmében egyebek között a visszaélések visszaszorítása érdekében jelentősen szigorítanák a táppénz, a munkanélküli-segély és egyéb szociális juttatások folyósítását, csökkentenék a lakás-takarékpénztáraknak nyújtott kamattámogatást, emelnék a szolgáltatások, elsősorban az internet- és a távbeszélő-szolgáltatások áfakulcsát. A reform egyelőre nincs részleteiben kidolgozva, de amint a kormány elfogadja, a minisztériumok hozzálátnak a konkrét törvények kidolgozásához - mondta Sobotka. A Mladá Fronta Dnes értesülései szerint a javaslat értelmében a munkavállaló a betegség első három napján nem kap táppénzt, az ezt követő két-három hetet a munkaadó fizetné. Ezt a takarékosságon felül az is indokolja, hogy - mint egy tavaly novemberben ismertetett tanulmány kimutatta - a cseh munkavállalók minden 100 munkanapra több mint egy hét betegszabadságot vesznek ki, míg az Európai Unióban ez az arány kevesebb mint 4 nap. Az OECD adatai szerint Magyarországon betegség miatt évente átlagosan 15,6 napot hiányoznak a munkavállalók, Szlovákiában 23,5 napot, Csehországban pedig 28,6 napot. A szociális segélyt igénylőknek vagyonbevallást kellene benyújtaniuk, mivel a népjóléti tárca szerint legalább 100 ezer család visszaél a segélyekkel. Csak azok kapnának munkanélküli-segélyt, akik aktívan keresnek munkát. A szolgáltatások áfakulcsát a jelenlegi 5 százalékról 22 százalékra emelnék.
Szlovákiában szintén szigorodik a táppénz folyósítása. A tervek szerint 2004. január 1-jétől a betegség első tíz napjára a munkaadó fizetné a táppénzt, a társadalombiztosítási igazgatóság csak a 11. naptól kezdve venné át ezt a feladatot. Jelenleg a havi bruttó 9000 szlovák korona alatt keresőknek a legkifizetődőbb táppénzen lenni, mivel a folyósítás felső határa 6638 korona. Ez akkor sem változik, ha a munkavállaló esetleg havi 50 ezer koronát keres.
Sidó Zoltán,
az Új Szó munkatársa
