Pozsonyi tudósítónktól:
A cseh jegybank döntése értelmében 2003 júniusától kivonják a 10 és 20 filléreseket (halír) a forgalomból. Ezek az aprók, amelyeket a lakosság jelentős része többnyire úgyis befőttesüvegben tárol, elvesztették a készpénz funkcióját - magyarázta Alice Frisaufová, a jegybank szóvivője. Napjainkban minden cseh polgárra 66 darab kibocsátott 10 filléres és 53 darab 20 filléres jut, vagyis összességében több mint 1 milliárd alumínium aprópénz van forgalomban. A 10 és 20 filléresek előállítási költsége kétszeresen meghaladja e fizetőeszközök nominális értékét, vagyis ráfizetéses a forgalomban tartásuk. Zdenek Tuma, a jegybank elnöke szerint az üzletek megtarthatják jelenlegi áraikat, mindössze fizetéskor a végösszegnél kell felkerekíteni. A bank prognózisa szerint az aprópénz kivonásából eredő felkerekített árak éves szinten 0,5 százalékos inflációt gerjesztenek. A váltópénz így sem tűnne el a cseh pénzpiacról, mivel az 50 filléres megmarad.
Lapunk kérdésére Ján Onda, a szlovák központi bank szóvivője közölte: a szlovák jegybank szintén fontolgatja a váltópénz kivonását a forgalomból. A bank vezetése 2003 elején hozza meg erről döntését, viszont már előzetesen tárgyalásokat folytattak a nagy forgalmat lebonyolító hálózatok képviselőivel, hogy mi lenne a véleményük a fillérek (halier) bevonásáról. Onda szerint Szlovákiában a 10, 20 és 50 filléresek előállítási költsége jelentősen meghaladja nominális értéküket, vagyis tisztán üzleti szempontból a jegybank számára mindhárom váltópénz kivonása elfogadható lenne. Erről azonban döntés még nem született, így egyelőre az sem világos, hogy a jövőben valamennyi váltópénzt vagy csak a 10 és 20 filléreseket vonják ki a forgalomból.
Sidó Zoltán, az Új Szó munkatársa
