Pozsonyi tudósítónktól:
A Csehországba irányuló közvetlen külföldi tőke 2002 első kilenc hónapjában elérte a 231,3 milliárd cseh koronát (kb. 7 milliárd dollár), ami történelmileg az eddigi legjobb mutató - tette közzé az adatokat a prágai jegybank. A Mladá Fronta Dnes adatai szerint 1998-ban 119,9 milliárd, 1999-ben 218,8 milliárd, 2000-ben 192,4 milliárd és 2001-ben 187 milliárd cseh korona értékű közvetlen külföldi működő tőke áramlott be az országba. Ebben az évben a legfontosabb befektető Németország (147,7 milliárd korona), Ausztria (22,1 milliárd) és Hollandia (18,4 milliárd) volt. A CzechInvest cseh állami ügynökség szerint ezzel Csehország Közép- és Kelet-Európában az első helyen áll az egy főre jutó külföldi tőke összegét illetően. A képhez hozzátartozik, hogy az idei bevétel több mint felét a Transgas gázipari vállalat magánosításából befolyt 130 milliárd korona adta. A zöldmezős beruházások közül kiemelkedik a japán Aisan autóalkatrész-gyártó, a Denso klímaberendezés-gyártó, az olasz Candy fogyasztási elektronikai gyártó és az amerikai Black and Decker barkácsgépgyártó által beindított termelés. A brit Economist Intelligence Unit kutatóintézet prognózisa szerint az Európai Unió gazdasági pangása miatt 2003-ban Csehországba legfeljebb 5 milliárd dollárnyi működő tőke áramlik, 2004-ben pedig „csupán” 4,5 milliárd dollár.
A jegybanknak azonban roszszabb hírei is voltak: a folyó fizetési mérleg hiánya a harmadik negyedévben 50,87 milliárd korona (1,682 milliárd euró) volt, közel kétszer akkora, mint egy évvel korábban. A deficit 1993 óta most a legmagasabb, és a GDP 4,8 százalékának felel meg. A kormány a duzzadó költségvetési deficit és fizetési mérleghiány, valamint az augusztusi árvíz okozta veszteségek miatt szociális megszorító intézkedéseket tervez. A Mladá Fronta Dnes szerint a Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter szakértői csapata által kidolgozott intézkedéstervezetet vasárnap vitatja meg a kabinet. A tervezett lépések a lap szerint éves szinten 60 milliárd cseh koronás megtakarítást jelentenek, és további 15 milliárd koronát hoznának az adóemelések. Egyebek között emelnék a telefon- és az internethasználat áfáját, továbbá az üzemanyag, a dohányáru és a tömény italok árába beépített fogyasztási adót.
Sidó Zoltán, az Új Szó munkatársa
