BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szimulálnak a cseh munkavállalók?

A külföldi befektetők az olcsó és szakképzett munkaerő miatt kedvelték meg Csehországot, ám azzal nem számoltak, hogy az alkalmazottak rendkívül sokat betegeskednek - állapítja meg az egyik cseh munkaadói szervezet által készített tanulmány.

2002. november 28. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Pozsonyi tudósítónktól:
„A cseh nemzet szimulánsok bandája” - idéz a Svejk, a derék katona c. könyvből a számos nagy külföldi munkaadót tömörítő Cseh-Morva Elektrotechnikai Szövetség által készített jelentés, amely arra a végkövetkeztetésre jut, hogy a cseh munkavállalók példátlanul sokat vannak betegszabadságon. A Mladá Fronta Dnes által ismertetett tanulmány szerint a munkavállalók minden 100 munkanapra több mint egy hét betegszabadságot vesznek ki; az Európai Unióban ez az arány kevesebb mint négy nap. A jelentés leszögezi: a külföldi befektetők az olcsó és szakképzett munkaerő miatt kedvelték meg Csehországot, ám azzal nem számoltak, hogy az alkalmazottak túl sokat betegeskednek. Paradox módon a 20 éven aluliak, azaz a legegészségesebbek hiányoznak a legtöbbet, vagyis azok, akiknek a legalacsonyabb a fizetésük - mondta Frantisek Hybner, a szövetség elnöke.
A legtöbb megbetegedés a 10 és 15 ezer korona közötti sávban keresők körében fordul elő, ami nem véletlen, mivel a táppénz úgy van megállapítva, hogy a havi bruttó 14 ezer koronánál kevesebbet kereső munkavállaló nem jár rosszabbul, ha betegszabadságon van.

A betegeskedők 6 százalék körüli aránya azt jelenti, hogy körülbelül ennyivel több alkalmazottat kell foglalkoztatni, ami felesleges többletköltséget jelent - mondta Martin Jahn, a külföldi beruházások előmozdítására létrehozott CzechInvest állami ügynökség vezérigazgatója. A jelentősebb munkaadók ezért arra kérik a kormányt, hogy szigorítsa a betegellátás finanszírozását, s ezzel egyetért Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter is. Megfigyelők szerint a betegellátás finanszírozására az idén folyósítandó 31 milliárd koronából mintegy 8 milliárd koronát az „álbetegek” tesznek zsebre.
Sidó Zoltán, az Új Szó munkatársa

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet