A cseh pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy 2003. július 1-jétől 3 millió korona éves árbevétel helyett 2 millió legyen az áfamentesség határa. Szigorítani szeretnék a külföldi turisták adó-visszatérítési lehetőségét is: jelenleg 1000 korona értékű vásárlás felett igényelhető vissza az áfa. 2003 közepétől 6000 koronára emelkedne a határ, és a lehetőség nem vonatkozna az üzemanyagra, az élelmiszerekre, az alkoholra és a dohánytermékekre - írta a Hospodárske Noviny. A minisztérium az EU-csatlakozással egy időben számos szolgáltatás és termék fogyasztói adókulcsát a jelenlegi 5 százalékos sávból a 22 százalékosba sorolná át. A tárca további adóemeléseket szorgalmaz, miután korábban elvetették az augusztusi árvízkárok enyhítését szolgáló megszorító csomagot.
A Mladá Frontá Dnes úgy tudja, hogy 2003 áprilisától emelnék a dohány- és alkoholtermékek fogyasztói adóját, amiből évi 1,5 milliárd korona többletbevételre számítanak. A cigaretta esetében 40-ről 45 százalékra emelkedne az adó. A cseh parlament tegnap hozzájárult, hogy kormány az idén és jövőre összesen 12 milliárd korona hitelt vegyen fel az EIB-től az árvízkárokkal kapcsolatos kiadások finanszírozására.
S. Z.
