Pozsonyi tudósítónktól:
A pozsonyi jegybank pénteken általános megdöbbenést keltve 150 bázisponttal, 8,0-ról 6,5 százalékra csökkentette a meghatározó kéthetes repokamatot, és ugyanennyivel vitte lejjebb a többi kamatot is. A döntésre azt követően került sor, hogy az utóbbi napokban a bank többször is kénytelen volt beavatkozni a korona gyengítése érdekében, ezekkel a lépéseivel azonban nem sikerült tartósan leszorítania a hazai valuta árfolyamát. Nemcsak a mérték, hanem maga a kamatcsökkentés ténye is meglepte a piacokat, mivel előzetesen a jegybank olyan közleményt adott ki, amely szerint az ülése napirendjén nem szerepel a kamatok kérdése.
A szlovák parlament előzőleg a kormányprogramot elfogadva bizalmat szavazott a Dzurinda-kabinetnek. Ha ez nem történt volna meg, az gyakorlatilag a szeptember végi parlamenti választások nyomán alakult négypárti kormánykoalíció bukását jelentette volna. Mikulás Dzurinda kormányfő a szavazást követően közölte: kabinetjének merész célkitűzései vannak, a NATO- és EU-csatlakozáson kívül különösen a gazdaság terén szeretnének előbbre lépni. A gazdaságot gyorsabb növekedési pályára óhajtják állítani, szigorú költségvetési politika mellett. Mintegy reformelkötelezettségét bizonyította a szlovák vezetés a beterjesztett nadrágszíj-meghúzó törvényjavaslatokkal, amelyeket a hét végén gyorsított eljárással fogadott el a parlament. Ezek szükségesek a 2003-as költségvetés elfogadásához és a takarékossági intézkedések végrehajtásához.
A törvényhozás bólintott arra a kormány által kidolgozott tervezetre, amelynek értelmében a termékek, szolgáltatások árába beépített áfa-kulcsok a jelenlegi 10 és 23 százalékról 2003-tól 14 és 20 százalékra módosulnak. A Dzurinda-kabinet ettől az intézkedéstől 8,3 milliárd korona többletbevételt remél. A honatyák döntése értelmében a cigaretta szálankénti árába beépített áfa 0,70 koronáról 0,95 koronára nő, a gázolaj és a benzin literenkénti áfája 0,60 koronával emelkedik.
Az üzemanyag árának emelése 2003-ban várhatóan 1,1 milliárd korona többletbevételt eredményez. Elfogadták a családi pótlékok rendszerének módosítását, aminek eredményeként 2003-ban 9,6 milliárd korona helyett 1,8 milliárddal kevesebbe kerül majd a családi pótlék finanszírozása. Az új szabályozás értelmében minden gyermek után 270 korona jár, ennél többre csak azok a háztartások jogosultak, amelyek a létminimum 2,2-szerese alatt élnek.
Sidó Zoltán, az Új Szó munkatársa
