Az Európai Unióba való felvételre váró államok az eddig remélt 2004. január 1. helyett várhatólag csak április vagy május első napján válhatnak az EU tagjaivá - jelentette brüsszeli diplomatákra hivatkozva a Reuters. Günter Verheugenhez, az unió brüsszeli bizottsága bővítési biztosához hasonlóan azzal indokolták az újabb halasztást, hogy elegendő időt kell adni a 15 tagország parlamentjeinek a csatlakozási szerződés ratifikálására (NAPI Gazdaság, 2002. november 13., 1. oldal). A diplomaták szerint az új dátum az új tagoknak mintegy 5 milliárd eurós megtakarítást jelent a tagsági díjból anélkül, hogy „jelentősen” csökkentené az EU nyújtotta segítséget.
Verheugen tegnap Varsóban megismételte: a bővítés mindenképpen az EU eredeti ígéretéhez híven fog megtörténni, úgy, hogy az új tagok részt vehessenek a 2004-es európai parlamenti választásokon, de valószínűleg nem előbb. A jövő héten azonban mindenképpen bejelentik a bővítés pontos dátumát, mivel az nem lehet rugalmas, hiszen pénzügyi kérdéseket határoz meg.
B. T. J.
