Pozsonyi tudósítónktól:
A pozsonyi kormány tegnapi ülésén jóváhagyott intézkedések jövőre összesen 12 milliárd korona megtakarítást eredményeznek a szociális szférában, ha a törvénytervezetet a parlament is elfogadja. Egyebek között csökkentik a szociális segélyeket, a családi pótlék alapösszege 200 koronával alacsonyabb lesz, 15 százalékkal drágulnak a vasúti és távolsági buszjegyek, többe kerülnek a diákbérletek, eltörlik a 70 év feletti nyugdíjasok tömegközlekedési kedvezményét, mérséklik a súlyosan fogyatékosok támogatását. Az állam a továbbiakban nem járul hozzá az aktív foglalkoztatáspolitika finanszírozásához és szigorítja a munkanélküli-segélyek odaítélésének feltételeit. Emelik a cigaretta fogyasztási adóját, így minden dohánytermék drágul. Ettől a kormány jövőre 1,6 milliárd korona többletbevételt vár.
Az alacsonyabb áfakulcsot a jelenlegi 10 százalékról a korábban beharangozott 13 helyett 14 százalékra emelik, a 23 százalékos kulcs jövőre 20 százalékra csökken. Ez Ivan Miklos pénzügyminiszter szerint legalább 3 milliárd korona többletbevételt jelent a költségvetésnek, mivel az alacsonyabb kategóriában a mindennapi élethez nélkülözhetetlen termékek - döntően élelmiszerek - találhatók, továbbá a két sáv közötti szűkítés csökkenti az ügyeskedő vállalkozók, kereskedők mozgáslehetőségét. A benzin és gázolaj fogyasztási adója literenként 0,60 koronával emelkedik, ez a rárakódó áfával együtt literenkénti 0,72 korona drágulást eredményez. Ugyancsak drágul a palackos gáz. A víz-, gáz- és áramdíjak emelését már korábban bejelentették.
Sidó Zoltán, az Új Szó munkatársa
