Pozsonyi tudósítónktól:
A szlovák kormány döntése értelmében jövőre módosítják az áfakulcsokat az adóbevételek növelése érdekében. A jelenlegi 10 százalékos kulcs 13 százalékra emelkedik, a 23 százalékos kulcs viszont 20 százalékra mérséklődik. A módosítás összesen 3 milliárd korona többletbevételt jelent. Ivan Miklos pénzügyminiszter szerint az adósávok közelítése nehezíti az adócsalást, és csak minimális mértékben módosítja a 8,8 százalékosra tervezett jövő évi inflációt. A kormány azt tervezi, hogy 2004-ben tovább közelíti a kulcsokat, sőt lehetséges, hogy minden termékre és szolgáltatásra egyetlen kulcsot alkalmaz - mondta a pénzügyminiszter.
A módosításra azért volt szükség, mert az egyes tárcák kevesellték jövő évi pénzügyi kereteiket, ezért a kiadásokat a korábbi 283,7 milliárd koronáról 291,7 milliárdra, a bevételeket 232,1 milliárdról 235,2 milliárdra emelték. A deficit a várt 51,6 milliárdról 56,4 milliárd koronára nő, de a hiány Miklos szerint így is a bruttó hazai termék (GDP) 5 százaléka alatt marad, 4,99 százalékos lesz az ESA 95 módszertana szerint kalkulálva. A közlekedési tárca 4 milliárd korona helyett 6,6 milliárd koronát kap a vasút finanszírozására. Az agrártárca kerete 510 millióval nő, ami nagyrészt a szarvasmarhák BSE-szűrésére megy el.
Sidó Zoltán,
az Új Szó munkatársa
