Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU külügyminiszterei ma fejezik be kétnapos tanácskozásukat, amelynek célja, hogy előkészítsék a hét végi rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozót. A tagállamok kormányainak képviselői ezen a tervek szerint jóváhagyják a brüsszeli bizottság javaslatát, hogy tíz tagjelölt országgal ez év december közepéig zárják le a csatlakozási tárgyalásokat, és meghatározzák az új tagoknak ajánlott pénzügyi feltételeket. Ehhez azonban arra lenne szükség, hogy a német és a francia kormány feloldja a közvetlen agrártámogatások és a bővítés finanszírozása kérdésében köztük fennálló ellentéteket. Párizs egyelőre hallani sem akar arról, hogy a bővítés finanszírozhatósága érdekében csökkentsék a jelenlegi tagországok agrártermelőinek nyújtott támogatást is.
Eközben a csatlakozási tárgyalások megrekedtek a versenyjogi fejezetnél. Az EU múlt héten ismertetett közös álláspontja szerint a tagjelölteknek 2003. január 1-jétől törvényi úton el kell törölniük a befektetési adókedvezményeket. A már korábban megítélt adókedvezményeket csak úgy lehet megtartani, ha állami támogatássá alakítják át ezeket. A kettő között az egyik fő különbség, hogy míg az adó, illetve az adókedvezmény alapja a cég profitja, addig a támogatás csak bizonyos, az EU támogatási rendszerében szereplő jogcímeken történhet, és megengedett legnagyobb összegét a befektetéshez viszonyítják. Ilyen jogcím például a regionális fejlesztés, a környezetvédelem, a kutatás-fejlesztés és a foglalkoztatás.
Az EU javaslata szerint például a regionális fejlesztés címén adott támogatás az olyan cégek esetében, amelyek 2000. január 1. előtt kezdték beruházásukat, az invesztíció értékének 75 százaléka lehet. Az ezután kezdett beruházások esetében a támogatás nem haladhatja meg a beruházás 50 százalékát. Az autógyáraknak az EU gyakorlatának megfelelően ennél alacsonyabb támogatás jár: esetükben a regionális fejlesztés címén adott támogatás csupán a beruházás 30 százaléka lehet. Ugyanakkor azoknak a cégeknek, amelyek a csatlakozás idejére a megengedhető maximális támogatásnál többet kaptak adókedvezmény formájában, értesüléseink szerint nem kell visszatéríteniük a különbséget. Az offshore cégeknek adott adókedvezményeket 2005 végéig kell megszüntetni.
Gordon Tamás
