BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lisszabon megússza a pénzbüntetést

2002. október 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottsága „túlzottnak” tartja a portugál költségvetés tavalyi hiányát és a helyzet javítása érdekében azonnali intézkedést sürget.
A portugál büdzsé hiánya tavaly elérte a GDP 4,1 százalékát, meghaladva az európai Gazdasági Monetáris Unió által megszabott 3 százalékos plafont. A bizottság a stabilitási megállapodás előírásainak megfelelően eljárást kezdeményezett, és azt javasolja a tagállamoknak, hogy intsék takarékosságra a lisszaboni kormányt. A stabilitási csomag abban az esetben rendelkezik szankcióról, ha a deficit két egymást követő évben bizonyul „túlzottnak”. Mivel az új portugál kormány időközben korrekciós költségvetéssel állt elő az év hátralévő részére, Brüsszel egyelőre nem javasolja a pénzbüntetés kirovását.
Pedro Solbes, a bizottság pénzügyekért felelős tagja tegnapi sajtótájékoztatóján mindazonáltal jelezte, hogy a korrekció nélkül a hiány az idén 3,5 százalék lett volna, viszont a kitűzött 2,8 százalékos cél elérését csak jövő év elején lehet megállapítani. A stabilitási paktum előírásainak megszegése esetén az érintett ország a GDP 0,5 százalékáig terjedő, nem kamatozó letétet köteles elhelyezni az ECB-ben, de az összeg csak akkor változik át büntetéssé, ha a deficit még két évig nem süllyed 3 százalék alá. Solbes egyébként sajtótájékoztatóján nem határolta el magát a bizottság kereskedelempolitikáért felelős tagjától, a francia Pascal Lamytól, aki a stabilitási csomag feltételeinek lazítását, rugalmasabb kezelését sürgette.
Gordon Tamás

Bana Péter
Bana Péter
Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet