Bulgária képes adósságainak törlesztésére, hiteligényei pedig csökkentek, ezért ezentúl nem tart igényt rendszeres valutaalapi hitelekre - döntötte el tegnap a bolgár kormány. Milen Velcsev pénzügyminiszter szerint ezzel határozott jelzést adnak a külföldi befektetőknek, hogy új szintet ért el az ország gazdasági stabilizációja. A keményvaluta-tartalékok elérik a 2 milliárd dollárt, ami két évi adósságszolgálat összegének felel meg. A kormány ezért a Nemzetközi Valutaalappal korábban kötött és jelenleg is érvényben lévő két évre szóló 300 millió dolláros készenléti hitelmegállapodást egy rendkívüli esetekre szóló megállapodássá kívánja átalakítani. A szerződés 2004-ben történt lejárta után ugyancsak ilyen típusú megállapodást szeretnének kötni a nemzetközi pénzintézettel.
Az IMF illetékesei és az elemzők egyaránt pozitívan értékelték az IMF-fel fennálló kapcsolatok lazítására vonatkozó tervet. Az IMF helyi képviselője, Piritta Sorsa közölte, hogy a módosítás részleteiről novemberben tárgyalnak. A Nemzetközi Valutaalap általában elégedett Simeon, a miniszterelnökké választott egykori uralkodó kormányának teljesítményével, az elmúlt két évben végrehajtott fájdalmas, de elkerülhetetlen reformokkal. Egyebek között ennek köszönhető, hogy a nemzetközi hitelminősítők tavaly többször javítottak az ország kockázati besorolásán. A kormány által a múlt héten elfogadott jövő évi költségvetési tervezet értelmében a költségvetési hiányt az idei 0,8 százalékról jövőre a GDP 0,4 százalékára szorítják le. A büdzsé az idei 4 százalék után jövőre 4,8 százalékos gazdasági növekedéssel számol, amit a Reuters szerint az IMF is reálisnak tart. Az államadósságot ez év végéig a GDP 60 százaléka alá szorítják le, megfelelve ezzel az EU maastrichti előírásainak.
(NAPI)
