Brüsszeli tudósítónktól:
Az eurózóna gazdasági növekedésének üteme az idén a korábban prognosztizáltnál lassúbb lesz és nem éri el az egy százalékot sem - jelentette tegnap a brüsszeli bizottság -, főleg a vártnál kisebb belföldi kereslet, a borús tőzsdei hangulat és az olajár emelkedése miatt.
Az elmaradt adóbevételek több tagállamban is a költségvetési hiány megugrásához vezettek, ami veszélyezteti egyrészt a költségvetési egyensúly 2004-re kitűzött megteremtését, másrészt a stabilitási paktumot. Brüsszelben nyugtalanságot keltett, hogy a német kormány legfrissebb jelentésében 2,5-ről 2,9 százalékra módosította az ez évre várt GDP-arányos költségvetés hiányt. Miután a francia és az olasz költségvetés hasonló problémákkal küzd, a bizottság - egyelőre nem hivatalosan - már kedden a stabilitási csomagterv puhítását javasolta. Ennek értelmében nem 2004-ig, hanem 2006-ig kell felszámolni a költségvetési deficiteket. A javaslatot nem minden tagállam fogadta lelkesen: Belgium, Hollandia, Ausztria, amelyek jelentős erőfeszítéseket tettek a költségvetési egyensúly megteremtése érdekében, elutasítják a határidő kitolását.
A brüsszeli javaslat értelmében a GDP 3 százalékos hiányát megengedő deficit kiszámolásában különbséget tennének az átmeneti, nem strukturális eredetű gazdasági terhek és az elhibázott gazdaságpolitikából adódó negatív hatások között. Így például a németországi árvízkárok helyreállítására vagy a munkahelyteremtésre fordított kiadások összegével csökkenthetővé válna a büdzsé kiadási oldala, és így nem kerülne veszélybe a stabilitási paktumban vállalt deficit kordában tartása.
Gordon Tamás
