BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Költségvetési egyensúly mindenáron?

Az EU-pénzügyminiszterek a vártnál lassúbb gazdasági élénkülés ellenére ragaszkodnak a stabilitási paktumban rögzített megállapodáshoz, és nem lépik túl a költségvetési hiány megengedett 3 százalékos küszöbét. Az Európai Központi Bank az inflációs félelmek miatt nem tervez kamatcsökkentést.

2002. szeptember 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU idei gazdasági növekedése az előre jelzett 1,4 százaléknál akár fél százalékponttal is alacsonyabb lehet, ez azonban nem jogosíthat fel egyetlen tagállamot sem, hogy költségvetési deficitje túllépje a GDP 3 százalékos küszöbét - szögezte le Pedro Solbes, az EU brüsszeli bizottságának monetáris és pénzügyekért felelős tagja. A tagállamok pénzügyminisztereinek hétvégi informális tanácskozásán a résztvevők megerősítették, hogy tartják magukat a stabilitási megállapodáshoz, és bár késlekedik a gazdaság talpra állása, továbbra is vállalják, hogy 2004-ben elérik a költségvetési egyensúlyt.

Nem kapott támogatást Mario Monti, az EB versenypolitikáért felelős tagjának az a javaslata, hogy a költségvetésekben a beruházásokra fordított tételekkel csökkentsék a deficit mértékét. Az eurózóna stabilitási paktumában rögzített küszöb veszélyes közelségétől félő francia és német pénzügyminiszter is osztotta kollégái véleményét, hogy kockázatos volna precedenst teremteni a maastrichti kritériumok enyhítésével.
Wim Duisenberg, az Európai Központi Bank elnöke aggasztó mértékűnek minősítette az idei béremeléseket és inflációs félelmek miatt nem tartja tanácsosnak a jelenleg 3,25 százalékos irányadó kéthetes repokamat-minimum csökkentését - legalábbis ez következik abból, hogy úgy fogalmazott: a monetáris politika megfelelő a jelenlegi gazdasági helyzetben és a közeljövőben egyaránt. A fellendülés megtorpanásának nem a likviditáshiány az oka - szögezte le Duisenberg. A pénzügyminiszterek elhatározták, hogy kétoldalú kapcsolataikon keresztül igyekeznek nyomást gyakorolni Svájcra, hogy az EU-hoz hasonlóan sújtsa forrásadóval a nem rezidens EU-állampolgárok megtakarításait. Mivel Svájc a brüsszeli bizottsággal folytatott tárgyalásokon a banktitokra hivatkozva elzárkózik attól, hogy megossza a tagországok adóhatóságaival a befektetőkre vonatkozó adatokat, az EU-országok végső eszközként egyénileg tiltanák meg a svájci bankoknak az üzleti tevékenységet. A tizenötök az év végére akarják harmonizálni a forrásadót a nem rezidens EU-állampolgárok betétjeire, de ennek csak akkor van értelme, ha a Svájchoz hasonló adóparadicsomok is partnerek.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás
Papp Zoltán
Papp Zoltán

Ez is érdekelhet