Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottságának a belső piacért felelős tagja, Frits Bolkestein a gépjárműadók harmonizációját javasolja, mert nézete szerint az eltérő adópolitika is hozzájárul ahhoz, hogy az autóárak gyakran 30-40 százalékos eltérést mutatnak az egyes tagországokban. A 15 tagállamban sokféleképpen adóztatják az autótulajdonosokat. Van, ahol a benzinárba építik be az úthasználat díját és emellett csak egyszeri regisztrációs díjat kell fizetni. Másutt az úthasználatot az igénybevétel gyakoriságától függetlenül adóztatják, legfeljebb a jármű súlyát vagy a motor hengerűrtartalmát veszik figyelembe. Akad olyan tagállam is, ahol adókedvezménnyel honorálják a környezetbarát autózást.
Brüsszel a jövőben közös nevezőre akarja hozni az adókat, amelyekben egységesen jelen lenne a környezetvédelem szempontja.
A kiotói célkitűzés értelmében az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását 2012-re 8 százalékkal kell csökkenteni az 1990-es szinthez képest, és ennek elérése érdekében az EU ütemterve szerint a járművek szén-dioxid-emisszióját legkésőbb 2010-ig kilométerenként 120 grammra kell visszaszorítani. Az autógyárakkal jelenleg érvényes megállapodás szerint 2008/2009-re az új gépjárművek maximum 140 grammot juttathatnak a légkörbe. Bolkestein a különbséget ugyancsak az adópolitikával akarja kikényszeríteni. A brüsszeli főtisztviselő leszorítaná a cégautók számát, de legalábbis megdrágítaná tartásukat. A vállalatok az autókat típustól függően 7--50 százalékban lízingelik és kevéssé viselik szívükön a környezetvédelmet.
Gordon Tamás
