A német statisztikai hivatal jelentése szerint a költségvetés hiánya az év első felében 36,3 milliárd euró volt, ami a bruttó hazai termék (GDP) 3,5 százalékának felel meg. A deficit ezzel túllépte a maastrichti 3 százalékos plafont, ez azonban a teljes évre vonatkozik. A hivatal szerint a féléves eredményből nem vonható le következtetés az év egészére, a költségvetés bevételei ugyanis nem időarányosak. A karácsonyi bevásárlások például jelentősen megnövelik az adóbevételeket - emlékeztetett a Reuters. A statisztikai hivatal ugyanakkor a tavalyi költségvetési hiány mértékét a GDP 2,7 százalékáról 2,8 százalékra módosította. A berlini pénzügyminisztérium szóvivője tegnap bejelentette, hogy a legújabb költségvetési becsléseket a megfelelő források hiányában nem juttatták el a szeptember 1-jei határidőig az Európai Unióhoz. Cáfolta azonban, hogy ennek oka a stabilitási paktumban vállalt kötelezettségek megsértése lenne. A pénzügyminisztérium a hét végén határozottan cáfolta azokat az újsághíreket, amelyek szerint a hiány jelentősen túllépi a maastrichti szerződésben megengedettet, s emiatt szigorú figyelmeztetésre számíthatnak Brüsszeltől. Tény mindenesetre, hogy Brüsszel nem szívesen ítélné el Európa vezető gazdaságát. Az idén egyszer már készültek figyelmeztetni Berlint, hogy veszélyesen közeledik deficitje a határértékhez, de a francia és az olasz kormány segítségével és a hiány megfékezésének ígéretével sikerült megakadályozni a brüsszeli intő kiadását. Ezután érthető az EU óvatossága; Michaele Schreyer, a brüsszeli bizottság költségvetési felelőse a német televíziónak úgy nyilatkozott, hogy nem áll szándékukban figyelmeztetni Berlint. Az egyik brüsszeli szóvivő kijelentette: egyelőre nem látnak okot legutóbbi, az idei évre 2,8 százalékos deficitprognózisuk módosítására.
B. T. J.
