Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU-külügyminiszterek informális hétvégi helsingöri (Dánia) találkozójukon megerősítették, hogy a tagállamok a decemberi koppenhágai csúcstalálkozón le kívánják zárni a csatlakozási tárgyalásokat, remények szerint tíz tagjelölttel. Günter Verheugen, az EU brüsszeli bizottságának bővítésért felelős tagja szerint az EU nem hivatalos találkozói egyfajta figyelmeztető rendszerként működnek, jelzik, ha valamit problematikusnak ítélnek, most azonban senki sem beszélt a bővítés halasztásáról.
A tanácskozáson felvázolták az őszi menetrendet. Ennek értelmében a tagjelöltekkel a közeljövőben lezárják mindazokat a jogfejezeteket, amelyeknek nincs közvetlen hatásuk az EU költségvetésére és a bizottság október 16-án megnevezi azokat a jelölteket, amelyekkel befejezhetőnek ítéli a tárgyalásokat az év végéig. A bizottság javaslatait október 24-25-én szentesítheti a brüsszeli rendkívüli EU-csúcs, amelyen a 15-ök egyúttal közös álláspontra jutnak a költségvetési és mezőgazdasági jogfejezetek terén.
A hátralévő másfél hónapnak elegendőnek kell lennie arra, hogy a jelöltekkel megállapodjanak a még nyitott kérdésekben. A decemberi koppenhágai csúcs ezeket is lezárja és 2003 márciusában aláírják a csatlakozási szerződéseket. Mindazonáltal a német delegáció szerint Berlin legkorábban novemberre számol azzal, hogy sikerül közös nevezőre jutniuk a tagállamoknak. Az anyagiak mellett a nagy kérdés, hogy a mezőgazdasági politika reformját elodázzák-e 2006 utánra, amint ahhoz Párizs ragaszkodik. A tizenötök továbbra is vonakodnak attól, hogy időpontot adjanak Törökországnak a csatlakozási tárgyalások megkezdésére.
Gordon Tamás
