BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EU autópiacán 2005-ig marad a területvédelem

2002. július 17. szerda, 17:09

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
A tervezettel szemben további egy évvel meghosszabbította az EU brüsszeli bizottsága a gépjármű-márkakereskedők területvédelmét (NAPI Gazdaság, 2002. július 17., 2. oldal). Mario Monti, a bizottság versenypolitikáért felelős tagja eredetileg csak egy évig tartotta volna fenn a szeptember 30-án lejáró jelenlegi rendszert, amelyben az autógyárak megtilthatják a márkakereskedőknek, hogy földrajzi körzetükön kívül is értékesítsenek. A kérdés azonban oly mértékben megosztotta a testületet, hogy Monti beleegyezett: csak 2005. október elsejétől tiltsák meg a gépjármű-márkakereskedők területi korlátozását. Visszautasította viszont az Európai Parlament javaslatát, hogy ezt előzze meg a piaci viszonyok kiértékelése. „Nem teremthetünk jogbizonytalanságot, az autóiparnak és a kereskedőknek tudniuk kell, milyen körülményekre készüljenek fel, mihez alkalmazkodjanak” - mondta Monti tegnapi sajtótájékoztatóján.
Az új szabályozásban a gyártók kétféle szerződést köthetnek a kereskedőkkel: szelektívet vagy kizárólagosat. A szelektív, amikor a márkakereskedő minden fogyasztót kiszolgálhat, kivéve a „hivatalos hálózaton” kívüli viszonteladókat, mint például áruházakat, független kereskedőket. A kizárólagos szerződés tartalmazhat földrajzi megkötést, amelyen kívül a márkakereskedő nem árulhat aktívan - vagyis csak a hozzá forduló ügyfelet szolgálhatja ki, de nem folytathat reklámtevékenységet -, viszont a piac bármely szereplőjét kiszolgálhatja, tehát viszonteladókat, áruházat, internetcégeket is.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet