Brüsszeli tudósítónktól:
Várhatóan még az idén konkrét döntés születik arról, hogy az EU-tagállamok lakosainak egészségbiztosítása a hazaival azonos feltételekkel fedezzen külföldi gyógykezeltetést. A személyek szabad költözése vagy a szolgáltatások szabad áramlása egyike az egységes belső piac legfontosabb vívmányainak. Erre hivatkozva indítványozza az EU egészségügyi minisztereinek közös szakértői testülete, hogy az EU-lakosok bármely tagállamban kezeltethessék magukat otthoni biztosítójuk terhére, ne legyen különbség, hogy hazai vagy külföldi kórházi beavatkozásért kell állni a költségeket. A miniszterek előtt nincs sok választási lehetőség, hiszen már a luxemburgi bíróság is többször ítélkezett ilyen értelemben.
Problémát okoz viszont, hogy a tagországokban nem egységes a kötelező egészségbiztosítás. Van, ahol a pácienstől szinte csak jelképes hozzájárulási összeget kérnek, van, ahol a számla felét neki kell állnia, és olyan ország is akad, ahol teljesen ingyenes az ellátás. Ez utóbbi például Nagy-Britanniában azzal a következménnyel jár, hogy gyakran hónapokig tart, amíg a várólistás beteg hozzájut a szükséges kezeléshez, a műtéthez vagy további vizsgálathoz. Ha a türelmetlen - és jómódú - páciens külföl-dön gyógykezelteti magát, akkor vagy van drága kiegészítő biztosítása, vagy saját maga fizeti a számlát. Ez tehát a jövőben megváltozik, csak az a kérdés, miképpen védekeznek majd azok az országok, amelyeket elárasztanak azok, akik hazájukban várólistán vannak. Tiltakozás várható a biztosítók részéről is, hiszen nehezen ellenőrizhető kiadásokra kell számítaniuk.
Gordon Tamás
