A gazdasági recesszióból való kilábalást lefékezné az új munkaerő felvétele - ezzel magyarázható, hogy a prognózisnál jóval kevesebbel, 75 000 helyett mindössze 36 000 dolgozóval nőtt az agrárszektoron kívüli munkavállalók száma. A májusi, 41 ezres növekedési adatot jócskán korrigálták, méghozzá lefelé, vagyis az ötödik hónapban mindössze 24 000 új munkahely keletkezett.
A munkanélküliségi ráta az utóbbi nyolc év legmagasabb szintjén áll, az ipari munkások száma huszonharmadik hónapja csökken. Kiskereskedelmi dolgozókból is egyre kevesebb van, ráadásul a nemrég kihirdetett elbocsátások az olyan óriáscégeknél, mint az Electronic Data Systems vagy a WorldCom tovább emelhetik a munkanélküliek arányát.
A munkanélküliség azonban nem egyformán sújtja a különböző etnikumokat: az afroamerikaiak 10,7 százaléka nem rendelkezik munkával a májusi 10,2 százalékkal szemben, a latin-amerikai származásúak körében ez az arány júniusban 7,4, míg májusban mindössze 7 százalék volt. A fehérek körében a munkanélküliek aránya 5,2 százalék maradt a kérdéses periódusban.
