BUX 138714.03 -0,56 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EU-t aggasztja a lengyel agrárpiac zártsága

2002. június 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
A lengyel kormány azzal a kéréssel fordult az Európai Unióhoz, hogy három hónappal halaszthassa el a búzaimportra vonatkozó vámmentes kvóta hatálybalépésének július elsejei időpontját. Ennek értelmében az EU további 200 ezer tonna búzát exportálhatna vámmentesen Lengyelországba. A bizottság agrárszóvivője, Gregor Kreuzhuber szerint a lépés kontraproduktív, hiszen arról tanúskodik, hogy Lengyelország nincs felkészülve az uniós tagságra. A bizottság jelenleg nem tehet egyebet, mint tudomásul veszi az egyoldalú lépést, „nem küldhet tankokat, hogy jobb belátásra bírja Varsót”, de óva int attól, hogy októberben újabb halasztást kérjen a kormány. Az EU a maga részéről eleget tett kötelezettségeinek, kedvezményeket nyújtott Lengyelországnak, és ha Varsó huzamosabb ideig akarja halasztani a piacnyitást, akkor Brüsszelnek ellenlépéseket kell fontolóra vennie. A Lengyelországban kialakult túlkínálatért nem okolható az Európai Unió, a belső piaci zavarok az EU exportjától függetlenül is megvannak, amelyeket a lengyel kormánynak kezelnie kell. A szóvivő elmondta, hogy hasonló kérést nem kaptak a többi tagjelölttől, de nem is tartaná követendőnek a példát két esztendőnyire a csatlakozás idejétől.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet