BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

EU-bővítés 2004 nyarán?

A brüsszeli bizottság hatékonyabb működése érdekében egy szűkebb kabinet kialakítását tervezik, hatáskörök összevonásával. A testület elnöke a bővítéssel indokolja az elképzelést. Az EU sevillai csúcstalálkozóján várhatóan bejelentik, hogy a bővítés 2004 nyarára várható.

2002. június 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
Romano Prodi, az EU brüsszeli bizottságának elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a bizottság tagjai támogatják reformelképzeléseit. A jövőben egy szűkebb, alelnökökből álló testület hetente ülésezik és igyekszik majd a konszenzus szellemében kialakítani döntéseit és álláspontjait. A teljes, ma az elnökkel együtt 21 tagú bizottság csak két-három hetente ülésezne. A hatékonyabb működés érdekében Prodi összevonna egyes területeket, például a külpolitika és a kereskedelem kerülne egy alelnök alá, egy másik a szociál- és foglalkoztatáspolitikáért volna felelős, emellett a gazdaságpolitika, az adókérdések és a vámügy is kapna egy alelnököt. A részterületek továbbra is a bizottsági tagokhoz tartoznak, de ha a bővítést követően a testület 25 tagú lesz, csak ezzel a módszerrel szavatolhatják a működőképességét. Prodi a saját véleménye szerint egy személyben felelős a reformokért, azokat az intézményi reformokat tartalmazó nizzai szerződés hatálybalépése nélkül is végrehajthatja, még csak a tagállamok hozzájárulására sincs szüksége. Mindazonáltal a bizottság átszervezése témája lesz a hétvégi sevillai csúcsnak is, amelyen a miniszteri tanács átalakítása az egyik fő vitapont. Az asztalon fekvő javaslat szerint a jövőben 16-ról 10-re csökkentik azokat a területeket, amelyekben szükség lesz EU miniszteri szintű döntésekre.
A sevillai csúcs másik fő, de jelentőségében halványulni látszó témája lesz a bővítés. A tagállamok várhatóan elfogadják az EU következő soros elnökének, Dániának a javaslatát arról, hogy a csatlakozási szerződéseket 2003 márciusában írják alá. Francia kérésre megvitatják és feltehetően jóváhagyják annak megerősítését, hogy a bővítésre 2004. július 1-jén kerülhet sor. A tagállamok többsége hajlik ennek az időpontnak a rögzítésére.
Ez egyrészt kellő időt hagyna a ratifikációs eljárásra, másrészt költségvetési okból is kedvező, hiszen csökkentené a kötelezettségvállalásokat. Az így megtakarítható összeg több milliárd euró is lehet. Párizs azt állítja: a tavalyi göteborgi ígéret, hogy az újoncok teljes jogú tagként vesznek részt az Európai Parlament 2004. júniusi választásán, nem jelentett elkötelezettséget a január 1-jei csatlakozás mellett.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet