BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kofi Annan a mezőgazdasági szubvenciók megszüntetését sürgeti

2002. június 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kofi Annan, az ENSZ főtitkára felszólította a fejlett országokat, szüntessék meg mezőgazdaságuk anyagi támogatását, mert ezáltal versenyképtelenné válnak a szegény országok. Annan az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) égisze alatt rendezett világélelmezési csúcstalálkozó megnyitása után tegnap Rómában a Reutersnak adott interjújában rámutatott, hogy amíg a gazdagok támogatásban részesítik saját mezőgazdasági termelőiket, addig nem lehet szó sem szabad kereskedelemről, sem valóban nyitott piacokról. A világszervezet becslése szerint a fejlett gazdaságok évente mintegy 300 milliárd dollárt költenek saját mezőgazdaságuk támogatására, úgy lenyomva a világpiaci árakat, hogy a harmadik világ agrárgazdasága versenyképtelenné válik.
A főtitkár ezt a vádat a csúcstalálkozót megnyitó beszédében alig enyhített formában megismételte. A főtitkár cselekvésre szólított fel az éhezés ellen, ami egyes számítások szerint naponta 24 ezer ember halálát okozza a földön. A tanácskozás résztvevői nyilatkozatot fogadtak el ,,Nemzetközi szövetség az éhezés ellen” címmel, amiben kiemelték: meg kell akadályozni, hogy az élelmiszer politikai és gazdasági nyomás eszközéül szolgáljon. Egyben megerősítették elkötelezettségüket a hat évvel ezelőtti világélelmezési csúcstalálkozón hozott döntés mellett, amelynek értelmében 2015-re a jelenleginek felére, 400 millióra csökkentik az éhezők számát. A négynapos tanácskozás döntéseinek komolyságát azonban megkérdőjelezi az a tény, hogy a résztvevő több mint száz állam- és kormányfő csaknem kivétel nélkül a harmadik világból érkezett, a fejlett államok csak alacsony szintű küldöttségeket küldtek a négynapos eseményre.
(NAPI)

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet