Brüsszeli tudósítónktól:
Az Európai Parlament (EP) két legnagyobb frakciója - a szocialista és a konzervatív néppárti - tegnap hosszas kötélhúzás után kompromisszumra jutott az elektronikus hírközlés terén érvényesülő személyi adatvédelmet illetően. Ez jelentősen enyhíti a korábbi EP-állásfoglalást, amely nem engedte volna meg a hatóságoknak, hogy ellenőrizzék az elektronikus kommunikációt, például az e-mail- és az sms-forgalmat. A tegnap megszavazott kompromisszum - amit a brüsszeli bizottság és a tagállamok is elfogadnak - lehetővé teszi, hogy a hatóságok bizonyos esetekben korlátozott ideig megőrizhessék a számukra jelentőséggel bíró információkat. Erre a nemzetbiztonság, a közbiztonság vagy más, a közérdeket érintő ügyek szempontjából lehet szükség, és az új EU-direktíva megengedi az információk átfésülését és raktározását. A direktíva ugyanakkor biztosítja az elektronikus kommunikáció szereplőinek - például a telefon-előfizetőknek - a jogát arra, hogy maguk döntsék el, kívánnak-e szerepelni bármilyen, telefonszámot, e-mail címet stb. rögzítő regisztrációban.
A direktíva elfogadása kivívta a polgárjogi mozgalmak és a Nemzetközi Újságíró Szövetség tiltakozását, mert az alapjogok - például a személyiségi adatvédelem - jelentős megnyirbálását látják benne. Nem egyértelmű szerintük, mit jelent az adatok „korlátozott” idejű tárolása, hiszen az eltérő nemzeti törvénykezések miatt ez gumiparagrafussá teszi a vonatkozó cikkelyt. Olaszországban például akár öt esztendeig is megőrizheti az eljáró állami szerv a számára jelentőséggel bíró adatot.
Gordon Tamás
