Brüsszeli tudósítónktól:
Brüsszel csökkentené a tengeri halászatot, amit a halfajták tagországonkénti kvótájának lefaragásával kíván elérni. Az eddigi szubvenciós politika a tengeri halászflották jelentős növekedésével, a kapacitás megugrásával járt, ami kihalással fenyeget számos halfajt. A tőkehalak becsült száma például az elmúlt két évtizedben 60 százalékkal esett vissza. Jelenleg a szektor évente közel egymilliárd euró szubvencióban részesül, és Franz Fischler, a bizottság agrárügyekért felelős tagja alapvetően változtatna a támogatás rendszerén. Eszerint Brüsszel, illetve a tagállamok a jövőben kizárólag a halászhajók biztonságának növeléséhez nyújtanának támogatást, megszüntetve a felújításhoz - tehát kapacitásnöveléshez - vagy új hajók vásárlásához nyújtott pénzügyi segítséget. Néhány év alatt 8600 hajót vonnának ki a forgalomból, ami 18 százalékos kapacitáscsökkenést jelentene. A halászatból élők száma ezzel a jelenlegi 260 ezerről becslések szerint 232 ezerre csökkenne.
Megszüntetnék a minden évben heves vitákkal járó kvótaalkudozásokat is, és helyette több évre, tudományosan megalapozott kvótákat szabnának. A fiatal halak védelmében pedig nagyobb lyukú hálók használatát rendelnék el. A regionális felzárkózás támogatására szolgáló strukturális alapból közel félmilliárd eurót különítenének el a foglalkozásukkal felhagyó, illetve a szakmát váltó halászok megsegítésére. A javaslat heves ellenállásba ütközik majd elsősorban a déli tagállamok, főként Spanyolország és Franciaország részéről.
Gordon Tamás
