Brüsszeli tudósítónktól:
Az Európai Parlament (EP) tegnap határozatban szólította fel a tagállamokat, hogy ne térjenek el a stabilitási és növekedési megállapodásban vállaltaktól, mivel a választási kampányban tett adócsökkentési és költségvetési kiadásnövelési ígéretek megingathatják az euróba vetett bizalmat. Az EP ezzel kiállt az EU brüsszeli bizottsága mellett, amelynek korábban nem sikerült rávennie a tagországokat, hogy úgynevezett előzetes figyelmeztetésben részesítsék Németországot és Portugáliát, amiért költségvetési deficitjük veszélyesen megközelítette a GDP 3 százalékát. A bizottság kedden közzétett jelentésében rámutatott, hogy az említett két állam mellett Olaszország és Franciaország is túlköltekezik.
Hans Eichel német pénzügyminiszter Schröder kancellárhoz hasonlóan ugyancsak bírálta Párizst, amiért az felrúgta a pár hete az EU barcelonai csúcsán vállalt kötelezettségeket és 2004 helyett csak 2007-ben kívánja elérni a költségvetési egyensúlyt. A 15-ök átlagos költségvetési deficitje jelenleg a GDP 1,3 százalékának felel meg, ami önmagában nem túl magas, csakhogy az Európai Unió célkitűzése az, hogy 2004-re mindenütt költségvetési többlet, de legalábbis egyensúly legyen. Ahol deficit van, ott előbb-utóbb támad az infláció is, a kormányok elveszítik pénzügyi tartalékaikat, márpedig a lakosság elöregedése minden ország számára komoly terheket jelent.
A bizottsági jelentésből az is kiderül, hogy Németországban, Franciaországban és Finnországban gazdálkodnak a legjobban a költségvetési forrásokkal, minőségi szempontok alapján tehát dicséretet érdemelnek. Brüsszel szerint az oktatás, a kutatás és fejlesztés, az egészségügy és a munkaerőpiac élénkítése azok a területek, amelyek megérdemlik a külön forrásokat, legalábbis ha nem járulnak hozzá különösebben a deficithez. A nyugdíj, az idősek ellátása és a közfogyasztás szintén üdvözlendő, ha nem viszik túlzásba. Kényes tételt jelentenek viszont a munkanélküli-ellátások és általában a szociálpolitikai kiadások, mert nehéz megszabni az egészséges arányt. Az államháztartás legrosszabb tétele az állami adósság kamatterhe. 1993-ban az EU-országok államháztartási kiadásai a GDP 53 százalékát tették ki, azóta a maastrichti kritériumok kényszerítő ereje folytán ez 47 százalékra csökkent. Ez azonban a szociális kiadások miatt még mindig 15 százalékkal magasabb, mint az USA-ban.
Gordon Tamás
