Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU gazdasági és pénzügyminiszterei ma véglegesen jóváhagyják az elektronikus szolgáltatások után kivetendő általános forgalmi adót. A miniszterek kétévenként úgynevezett makrogazdasági dialógusra gyűlnek össze gazdaságpolitikájuk áttekintésére. Ennek keretében ma elfogadják a postai szolgáltatások további liberalizációjának forgatókönyvét, valamint meghallgatják a brüsszeli bizottság jelentését a takarékbetétek forrásadójáról harmadik országokkal folytatott tárgyalásokról. Az elektronikus szolgáltatások utáni áfát legkésőbb jövő év júliusáig kell a tagállamoknak bevezetniük belső piacukon, az unión kívülre „szállított” szolgáltatás továbbra is áfamentes marad.
A postai szolgáltatásokra vonatkozó új direktíva 2003-2006-ra szabályozza a piac felszabadítását, kötelezi a tagországokat, hogy adjanak teret a nagyobb versenynek. A brüsszeli bizottságnak 2006-ban értékelést kell készítenie a liberalizáció hatásáról, és ennek alapján határoznak a piac 2009-ig elhatározott teljes nyitásáról.
A miniszterek jelentést kapnak Brüsszeltől a forrásadó kivetéséről harmadik országokkal folytatott tárgyalásokról. A tagállamok egymás között megállapodtak a takarékbetétek megadóztatásáról, ha az tagországbeli, de nem rezidens állampolgár tulajdonában van. A legtöbb tagország elfogadta, hogy tájékoztatják egymás adóhivatalait a bankbetétekről. Ausztria, Luxemburg és Belgium hét évre felmentést kapott az információ átadásáról, de ők is vállalták a betétek megadóztatását, az első három évben 15, majd 20 százalékkal.
Az intézkedést addig nem vezetik be, amíg nem sikerül az EU-n kívüli adóparadicsomokkal is megállapodni. Liechtensteinnel, Monacóval, Andorrával és San Marinóval igen nehézkesen haladnak az egyeztetések, Svájc pedig nem is volt hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni. Brüsszel ma felszólítja a tagországokat, tegyenek meg mindent a kétoldalú kapcsolatokon keresztül, hogy elmozdulhassanak a holtpontról és egyúttal levelet intéznek a kérdésben Washingtonhoz is megállapodást sürgetve.
Gordon Tamás
