Vlagyimir Putyin orosz államfő a törvényhozás két házának összevont ülésén tartott beszédében bírálta a kormányt, amely szerinte nem használta ki a kedvező külgazdasági helyzetet a gazdasági növekedés gyorsítására. A 3,5-4,6 százalékos idei GDP-növekedési célkitűzés szerinte alábecsüli az orosz gazdaság teljesítőképességét és az abból fakadó lehetőségeket, hogy Oroszország tíz év után először ismét a világ második legnagyobb olajtermelője lett, s az első helyen áll az üzemanyag- és energiaexport terén. A „szerény, de fontos” sikerek közé sorolta a reáljövedelem közel 6 százalékos emelkedését, hogy közel 700 ezerrel csökkentették a munkanélküliséget, az átlagnyugdíj végre meghaladja a létminimumot, a vállalatok tőkéje a duplájára nőtt, és második éve többlettel zár a költségvetés.
Putyin ugyanakkor kifejezésre juttatta elégedetlenségét az államapparátussal szemben, amely véleménye szerint egyszerűen nem alkalmas az ország előtt álló feladatok elvégzésére, ezért átfogó reformra szorul, akárcsak az úgynevezett természetes monopóliumok. A gáz- és a villamosipari monopólium s a vasútvállalat elmulasztotta a szerkezeti átalakítást, és az államot használta fel az áremeléshez - idézte a Reuters Putyint.
German Gref gazdasági miniszter az ITAR-TASZSZ-nak nyilatkozva elmondta, hogy Putyin beszédében a növekedés gyorsításánál nagyobb súlyt kapott a gazdasági szerkezet átalakításának sürgetése. A kommentárt érthetőbbé teszi, hogy a miniszter egy nappal korábban még annak a véleményének adott hangot, hogy rövid távon nem gyorsítható jobban a növekedés a gazdaság destabilizálódásának veszélye nélkül. Andrej Illarionov, az államfő gazdasági tanácsadója úgy nyilatkozott, hogy az elnöki bírálat ellenére nem várhatók személyi változások az ország vezetésében, mivel a jelenlegi kormány alkalmas a Putyin által körvonalazott feladatok elvégzésére.
(NAPI)
