Jugoszlávia liberalizálja valutaátváltási rendszerét és megszünteti a dinár magszabott határok között lebegtetett árfolyamát abban a reményben, hogy ezzel új hitelekhez juthat a Nemzetközi Valutaalaptól. A tegnap bejelentett döntés része annak az IMF által várt új valutatörvénynek, amely szükséges ahhoz, hogy a dinárt konvertibilissé tegyék minden folyó fizetési ügylet és egyes tőketranzakciók vonatkozásában is.
A törvény értelmében ezentúl szabadon, a piaci keresletnek megfelelően alakul a dinár árfolyama, amely eddig le- és felfelé csak 2,5 százalékkal térhetett el a hivatalostól. A jegybank illetékese úgy nyilatkozott, hogy a törvényjavaslatot várhatóan a jövő héten terjesztik jóváhagyásra a parlament elé.
A jugoszláv jegybank azt várja az új szabályozástól, hogy ösztönzi a külföldi tőke és az új technológia beáramlását, lenyomja a kamatokat, ezzel olcsóbbá téve a hiteleket, emellett hozzájárul az export - s általában a gazdaság - növekedéséhez, az infláció csökkenéséhez és az életszínvonal emelkedéséhez. A központi bank ugyanakkor közölte, hogy a háborúk és a gazdasági szankciók évei után a legfontosabb az ország újjáépítése, ezért nem engedélyezik jugoszláv tőke befektetését külföldön. Ugyancsak tilos jugoszláv állampolgároknak külföldön, külföldi állampolgároknak pedig Jugoszláviában ingatlant vásárolniuk. Azok, akik nem rendelkeznek állandó lakhellyel Jugoszláviában, nem vehetnek fel kölcsönt dinárban és nem vásárolhatnak egy évnél rövidebb lejáratú értékpapírt, hogy megakadályozzák a rövid távú spekulációkat. A jugoszláv állampolgárok ezentúl ötszáz helyett kétezer eurót vihetnek ki az országból készpénzben. Mladjan Dinkics, a bank kormányzója szerint a különböző korlátozások évei alatt a pénz bőröndökben hagyta el az országot, most azt remélik, hogy a liberalizáció hatására a kiáramlott tőke haza fog térni - írta a Reuters.
B. T. J.
