Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU kvóták és vámok bevezetését tervezi, válaszul a múlt heti washingtoni lépésekre, mivel nem tartja elégségesnek a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) benyújtott két panaszt, amelyben kifogásolják az acéltermékekre esetenként 30 százalékkal megemelt amerikai védővámot. A WTO leghamarabb 12-18 hónap alatt zárja le az eljárást, ezért szükség van kiegészítő intézkedésekre. A tagjelölt országoknak mindazonáltal nincs mitől aggódniuk - hangsúlyozta Pascal Lamy, a bizottság kereskedelempolitikáért felelős tagja. Brüsszel nem tervez velük szemben megszorító intézkedést, nem készül sem dömpingellenes, sem egyéb iparvédelmi lépésekre. Bármi történjék is, eleget teszünk kötelezettségeinknek - jelentette ki Lamy.
A bizottság tegnap tárgyalóasztalhoz ült az acélipar és a kohászok érdekszervezeteinek képviselőivel, hogy tárgyaljanak az ellenintézkedésekről, amelyeket a WTO szabályai szerint kétszáz napon keresztül lehet fenntartani. A tervezett intézkedések az import jelenlegi szintjének fenntartását szolgálják, vagyis arra irányulnak, hogy az amerikai piacról kiszoruló acélmennyiség ne áramoljon az EU országaiba. A tényleges lépésekről az EU azonban csak március 20. után, az USA új előírásainak életbe lépését követően határoz. Piacvédő intézkedésekre a WTO-szabályozás szerint az import hirtelen és nagyarányú megnövekedése esetén van lehetőség. Az EU acélipara a teljes munkaerő 1,5 százalékát foglalkoztatja. Az amerikai intézkedésre adott hivatalos válaszban a brüsszeli bizottság rámutatott, hogy a tizenötök rendbe tették az acélszektort és strukturális reformokat vezettek be, aminek következtében az ágazat nem szorul állami támogatásra, szemben az Egyesült Államokkal, amely képtelen volt korszerűsíteni az iparágat.
Gordon Tamás
