Brüsszeli tudósítónktól:
Miközben Párizs kétértelmű jeleket küld az energiapiac liberalizálásáról, az Európai Unió brüsszeli bizottsága szankcióval fenyegetőzik, ha a barcelonai csúcs nem hoz döntést az ügyben. Az EU külügyminisztereinek tegnapi értekezletén sem derült ki, végül is milyen döntésre lehet számítani a hét végi EU csúcson az energiapiac liberalizálását illetően. Egyes hírek szerint Párizs hajlik arra, hogy felszabadítsa az ipari fogyasztók energiaellátását, ám ebbe is csak szigorú korlátozásokkal törődne bele - elképzelései szerint állami felügyelő szabná meg a szigorú szolgáltatási feltételeket.
Tekintettel a májusi választásokra, Franciaország azt javasolja majd a csúcson, hogy helyezzék a szociálpolitikára a hangsúlyt, valamint - szemben a spanyol, brit és olasz törekvéssel - fékezné a további liberalizációs trendet. A nemzetközi versenyt elsősorban az adópolitika harmonizációjával, az energiaforrások megadóztatásának újraszabályozásával fogná vissza és egységesítené a társasági adót is. Romano Prodi, az EU brüsszeli bizottságának elnöke viszont a Financial Timesnak adott interjújában az EU alapszerződésének 86-os cikkelyével fenyegetőzik arra az esetre, ha Párizs megmakacsolná magát. Prodi szerint a közszolgálati piac liberalizációját akadályozó tagország e paragrafus értelmében szankcionálható, ha azt a közérdek úgy kívánja. Ezzel együtt derűlátó: „Barcelona biztosan a nagyfogyasztók piacának felszabadítása mellett dönt majd, ami az energiapiacnak több mint a fele”. Franciaország az EU tavalyi, stockholmi csúcsán akadályozta meg először, hogy 2005-től szabadítsák fel az EU teljes energiapiacát. Akkor még számíthatott Németország támogatására, ami most kérdéses.
Gordon Tamás
