Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottsága ismét tárgyalást kezdeményezett a svájci kormánnyal a befektetések után fizetendő forrásadóról, miután az év végéig szeretné tető alá hozni a megállapodást a harmadik országokkal. Frits Bolkestein, a bizottság belső piacért felelős tagja levélben kérte Kaspar Villiger svájci pénzügyminisztert, folytassanak külön tárgyalásokat a takarékbetétek, kötvények utáni kamatok forrásadójáról. Bern eddig az adópolitikáról más kérdésekkel - így a nyugdíjakkal, a schengeni egyezménnyel - együtt egy csomagban kívánt az EU-val megállapodni, vagyis a többi területet összekötötte a számára leghátrányosabb és ezért legkevésbé fontos témával.
A tizenötöknek azonban sürgető a helyzet, mivel Luxemburg az adópolitika harmonizációjáról született tavalyi EU-megállapodás elfogadását attól tette függővé, hogy sikerül-e a forrásadó ügyében hasonló egyezségre jutni az adóparadicsomnak számító országokkal. A megállapodás szerint 2003-tól 12 EU-tagállam tájékoztatja egymás adóhivatalát a nem rezidens EU-állampolgárok megtakarításairól. Belgium, Luxemburg és Ausztria ezalól felmentést kapott, ők 2010-ig maguk tartják vissza az adót, de nem osztják meg az információkat.
A harmadik országokkal folyó tárgyalások eddig nem sok jóval kecsegtetnek: Andorra például hajlandó a különadó kivetésére, de elzárkózik az információcserétől. Nagy-Britannia eddig nem mutatott túl sok hajlandóságot a Man-sziget és a többi adóparadicsomnak számító terület tekintetében, viszont biztatóak a fejlemények Hollandia Karib-tengeri gyarmatával. Nincs előrehaladás San Marinóval, Liechtensteinnel, Monacóval, és kemény dió lesz az Egyesült Államok is.
Gordon Tamás
