Georgi Parvanov bolgár elnök megvétózta az új privatizációs törvényt egyebek között arra hivatkozva, hogy az nem foglalkozik a privatizációs bevételek felhasználásának szociális aspektusaival és megszünteti a vállalatvezetésnek eddig a felvásárlásnál nyújtott előnyöket. A vétó várhatóan lelassítja a nagyvállalatok értékesítését, s ezzel a külföldi tőke beáramlását is. A kormány tagjai úgy nyilatkoztak a Reutersnak, hogy a halasztás miatt csökkenhet az érintett vállalatok értéke. Elsősorban olyan, monopolhelyzetben levő cégekről van szó, mint a BTC távközlési vállalat, a Bulgartabak és a DZI, a legnagyobb országos biztosító.
A vétó mindazonáltal várhatóan nem akadályozza meg a törvény életbelépését, mert a törvényhozás valószínűleg ismét meg fogja szavazni a jogszabályt. A privatizációs törvény célja, mint Szimeon Szakszkoburgotszki miniszterelnök kifejtette, hogy átláthatóvá, tisztává és gyorsabbá tegye a sokat bírált bolgár privatizációs gyakorlatot. A törvény határozottan tiltja az eddig gyakran előforduló eljárást, hogy a privatizáció során elsőbbséget kaptak a korábbi vállalatvezetők, mivel ez lehetőséget adott a korrupcióra. Ehelyett ezentúl minden érdekelt azonos eséllyel indul a privatizációs tendereken.
A kormány az idén mintegy 300 millió dollár összegű privatizációs bevételre számít, amiben a legnagyobb tétel a BTC 65 százalékos és a Bulgartabak 80 százalékos pakettjének értékesítése. Az előbbit az elemzők szerint azért lesz nehéz értékesíteni, mert a nagy nyugati távközlési vállalatokat kivéreztette a méregdrága UMTS-mobilkoncessziók megvásárlása. A dohánygyár értékesítését pedig az gátolja, hogy a kormány egyben kívánja eladni.
(NAPI)
