Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU-pénzügyminiszterek asztalán egyfajta pillanatfelvétel fekszik: hol tartanak a tagországok a strukturális reformok terén, hol vannak lemaradások, amelyek gátolhatják a közös célkitűzést, hogy az EU az évtized végére a világ legdinamikusabb, legversenyképesebb gazdaságává váljon. Ennek jegyében rendezik a barcelonai csúcstalálkozót március 15-16-án, amelyen a kormányfők mellett a tagjelölt országok pénz- és gazdasági miniszterei is részt vesznek. A csúcstalálkozót politikai lökésnek szánják a reformok terén tapasztalható lemaradások behozására. A miniszterek előtt van a brüsszeli bizottság egy másik fontos jelentése a betegbiztosítók helyzetéről, amely a tagállamok eltérő szociális politikájának tükre.
A tavalyi göteborgi csúcstalálkozón született döntés a fenntartható növekedés biztosításáról, aminek lényeges eleme, miként integrálható a gazdaságpolitikába a környezetvédelem. A bizottság erről is jelentést készített, amely a miniszterek jóváhagyására vár. A foglalkoztatottság javítása érdekében megvizsgálják az idősebb, de még aktív korosztály munkaerő-piaci esélyének javítását, rehabilitációjának lehetőségét. Napirendi pont a tervezett EU-mediterráneum közös bank alapítása, amelyről a bizottság a múlt héten foglalt állást. A 15-ök várhatóan megerősítik a brüsszeli javaslatokat, támogatják, hogy az új bank az EU házibankjának, az Európai Befektetési Banknak legyen a leányvállalata, mert ez politikai transzparenciát biztosít majd. A pénzügyminiszterek ugyancsak ma határozzák meg a tizenötökre érvényes idei fő gazdaságpolitikai irányelveket.
Gordon Tamás
