Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottsága szerint a feketemunka veszélyezteti a célt, hogy az évtized végére megteremtsék a teljes foglalkoztatottságot, ezért felszólítja a tagországokat a határozottabb fellépésre. Hét tagállam gyakorlatát elemezve a szankcionálás és a megelőzés kombinációja alapján konkrét javaslatokat terjesztett elő tegnap a bizottság az árnyékgazdaság visszaszorítása érdekében, amely az EU GDP-jének 3-15 százalékát teszi ki. A tapasztalatok szerint a fekete alkalmazás ott burjánzik, ahol rugalmatlan a munkaerőpiac, túlságosan bürokratikus és nem egyértelmű a foglalkoztatáspolitika, magas a társadalombiztosítási járulék és nem következetes az ellenőrzés és a szankcionálás. Az ellenőrzés általában a legkönnyebben tetten érhető helyzetekre korlátozódik, vagyis az illegális bevándorlókat foglalkoztatókra, ami egyszersmind erősítheti az emigránsokkal szembeni előítéletet és a tévhitet, hogy a bevándorlók törvényszegők.
Brüsszel szerint jelentősen javíthat a statisztikán, ha csökkentik az alkalmazást terhelő adókat, a társadalombiztosítási járulékot, egyszerűsítik az eljárásokat, rugalmasabb munkaerőpiacot alakítanak ki, például szorgalmazzák a részidőben foglalkoztatást vagy az idénymunkát. Ugyanakkor a feketemunka összefügg egy adott ország szociális-kulturális hátterével is: a polgároknak az államba vetett bizalmával, adófizetési moráljával, vagyis annak a meggyőződésnek a hiányával, hogy adójukat megfelelően költik el. Az is kérdés, mennyire vált bevetté az alkalmi munka, például a takarítás vagy a gyerekfelügyelet, ami után „elfelejtenek” adót fizetni.
Gordon Tamás
