Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottsága azt javasolja, hogy az EU úgynevezett barcelonai folyamatában részt vevő mediterrán országok gazdaságának felvirágoztatására hozzák létre az Euro-Mediterrán Bankot (EMB), amelynek az Európai Befektetési Bank (EIB) leányvállalataként kellene működnie. A földközi-tengeri térség 12 országa rendes tagként vagy megfigyelői minőségben (Líbia) vesz részt a folyamatban, Marokkótól Törökországig. Az EU tavaly decemberi laekeni csúcsán határozták el a bank alapítását, amellyel részben elismerték: nem vált be az EU-nak a térség támogatására kidolgozott MEDA-programja, csalódást keltett a térség gazdasági fejlődése az elmúlt évtizedben, és ezen nem sokat változtattak az EIB hitelei sem. Egyelőre korainak tartják összegről beszélni, ezt inkább az EU-csúcsra hagyják, csak a célokat határozták meg: az infrastruktúrát fejlesztő projektekkel lendületbe hozni és erősíteni a magánszférát, amivel növekedési pályára állítanák a térség gazdaságát. A bizottság az EIB meglévő szakértői gárdájával és adminisztrációs kapacitásával indokolta az EU házibankjának a bevonását, emellett a bank kedvező feltételekkel juthat hitelhez a nemzetközi pénzpiacon, ami lehetővé teszi az olcsó hitelkihelyezéseket.
Gordon Tamás
