Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottságának novemberben végzett felmérése - amikor már euróban tüntették fel az árakat - jelentős eltéréseket állapított meg az autópiacokon: az adózás előtti ár a tagországok közt a legnagyobb forgalmat lebonyolító Németországban volt a legmagasabb. A világ 24 autógyárának 80 legnépszerűbb modelljét vizsgálták, és a német piacon ennek a fele több mint 20 százalékkal drágább, mint máshol. Ausztria a második, ahol 31 modellnél kellett többet leszurkolni, a legolcsóbbhoz képest a differencia itt is meghaladta a 20 százalékot.
Ugyanakkor a modellek 90 százaléka Finnországban, Spanyolországban és Görögországban a legolcsóbb. Ezekben az országokban az autógyárak sajátos árpolitikát alkalmaznak: mivel itt az adók magasabbak, mint máshol, ajánlott irányárukat (tehát a nettó árat) lényegesen alacsonyabbra szabják. Nagy-Britannia - ahol nem vezették be az eurót - továbbra is drágának számít, egyre több angol a kontinensen rendeli meg az autóját. Ők viszont a hosszú várakozási idő miatt panaszkodnak - az Európai Bizottság megalapozottnak tartja a gyanút, hogy a jobbkormányos autók leszállítását szándékosan késleltetik az autógyárak, hogy ezzel is az előnyösebb árra vadászók kedvét szegjék.
Az Európai Bizottság a vizsgálatot kommentálva ismét megállapította: az autókereskedelem liberalizálására tett közelmúltbeli javaslata (NAPI Gazdaság, 2002. február 6., 2. oldal) az egyetlen ésszerű eszköz az árak csökkentésére. Az új disztribúciós rendszer november elsejével lép életbe, a tagállamok legfeljebb finomíthatják a brüsszeli indítványt, de konszenzus hiánya esetén a bizottság elképzelése érvényesül.
Gordon Tamás
