George W. Bush elnök tegnap beterjesztett javaslata értelmében a savas esőért leginkább felelős kén-dioxid kibocsátását az USA erőművei 2010-re évi 4,5 millió tonnára, 2018-ra pedig 3 millió tonnára csökkentik a jelenlegi 11 millió tonnáról. A Fehér Ház közleménye szerint a nitrogén-oxidok emisszióját - ami a nagyvárosi szmog legfőbb okozója - 2008-ra 2,1 millió tonnára korlátoznák, és a kvótát 2018-ra 1,7 millióra viszik le. Jelenleg az USA nitrogén-dioxid-kibocsátása évi mintegy 5 millió tonna. Az elsősorban a nehézfémek gyártásakor a környezetbe kerülő higany kibocsátására jelenleg nincs előírás, de az évi 48 tonnára becsült mostani mennyiséget 2010-re 26 tonnára, majd 2018-ra 15 tonnára kívánják leszorítani.
A környezetszennyezés csökkentése része az elnök úgynevezett tiszta égbolt kezdeményezésének, amely azt a célt tűzi ki, hogy mérsékeljék az erőművekből kikerülő három legveszélyesebb káros anyag kibocsátását. A Reuters kommentárja szerint az USA a világ legnagyobb környezetszennyezője, s a hírügynökség emlékeztet rá: Bush tavaly elutasította a káros anyagok emissziójának csökkentéséről szóló kiotói egyezmény aláírását, azzal érvelve, hogy az túl sokba kerülne az amerikai gazdaságnak. A Fehér Ház gazdasági tanácsadó testületének (CEA) korábbi jelentése ennek szellemében csak fokozatos és ésszerű korrekciót tart lehetségesnek, amelyben az emissziós célt vagy a gazdaság teljesítménye szerint lehetne indexálni, vagy egységnyi gazdasági teljesítményben kifejezni. A Fehér Ház kitart amellett, hogy a kiotói egyezmény elfogadása évi 400 milliárd dollárjába került volna az USA-nak és 5 millió polgárát tette volna munkanélkülivé.
B. P. A.
