BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felére zuhant a működőtőke-befektetés a feltörekvő gazdaságokban

2002. február 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A fejlődő piacokra tavaly a 2000. évi 115 milliárd dollárral szemben tavaly összesen csak 54 milliárd dollárnyi friss külföldi tőke áramlott be - közölte pénteken a világ vezető pénzügyi intézményeinek társasága, a washingtoni Institute of International Finance (IIF), hozzátéve, hogy ilyen alacsony érték az elmúlt évtizedben nem fordult elő. Sir John Bond, az IIF elnöke ugyanakkor bízik abban, hogy idén a javuló világgazdasági kilátások hatására a globális tőkekihelyezés ismét felgyorsul és összege közel 144 milliárd dollárra emelkedhet.
Az elemzés szerint a nemzetközi tőkekihelyezés tavaly főként az argentin és a török válság miatt esett vissza, ám az is megfigyelhető, hogy a befektetők bizalmát a többi feltörekvő piac iránt ezek a krízisek a korábban megszokottnál kevésbé gyengítették meg. Az idei kilátásokat továbbra is az ingatag argentin helyzet árnyékolja be, ez leginkább a brazíliai befektetésekre lehet negatív hatással - áll az IIF jelentésében.
Az új argentin kormány eddigi intézkedései ugyanis bizonyos mértékben megkérdőjelezik, hogy Buenos Aires valóban elkötelezett-e a nemzetközi pénzügyek elfogadott normái alapján történő intézések iránt. Az argentin gazdaság és a közigazgatás fájdalmas átalakítási folyamata újból kiemeli annak a javaslatnak az időszerűségét, miszerint a hasonló nehézségekkel küszködő országok számára egy egységesen szabályozott nemzetközi csődeljárást lenne kívánatos életbe léptetni.
Az IIF szerint a feltörekvő ázsiai gazdaságokat különösen a jen jelentős leértékelődése veszélyezteti, ezért felszólítja a japán kormányt, hogy állítsa meg valutájának további értékvesztését.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet