BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyensúlyban az osztrák költségvetés

2002. január 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
Az EU brüsszeli bizottsága hat tagállam gazdasági stabilitási programját értékelte tegnap, és általában egészségesnek minősítette a következő három esztendőre szóló előrejelzéseket. Ausztria esetében fenntartható a költségvetési egyensúly, sőt 2004-2005-re szerény többlet is elképzelhető. A kormány 2005-ig vizsgált stabilitási programjának 2 százalékon felüli éves növekedési üteme teljesíthetőnek tűnik - állapította meg a bizottság. Míg a költségvetési hiány 2000-ben még a GDP 1,1 százalékát tette ki, tavaly már egyensúlyba került a büdzsé, és ezt jövőre is sikerül fenntartani, sőt 2005-ig többlet várható. Mindez a visszafogott államháztartási költekezésnek és a vártnál jelentősen magasabb adóbevételeknek volt köszönhető.
A következő három év költségvetési stratégia sarokköve a nyugdíjrendszer és az államigazgatás reformjából következő megtakarítás. Brüsszel sürgeti a bécsi kormányt, hogy a váratlanul megnövekedett adóbevételek tükrében csökkentse az adóterheket, különösen a munkaköltségekét.
A bizottság szerint a Benelux országoknak is sikerült tartani a célkitűzéseket, bár Belgium csak később ér el költségvetési többletet. E tekintetben a legjobban Luxemburg áll, amelynek évek óta pozitív az államháztartási mérlege, s a nemzetközi trenddel ellentétben még tavaly is 4 százalékkal nőtt a GDP. Hollandia növekedési üteme tavaly az előző évhez képest drasztikusan csökkent (3,5 százalékról 1-re), de ez nem tükröződött a költségvetésben, amelynek mérlege továbbra is pozitív. A finn büdzsé tavaly a GDP 4,7 százalékával rekordtöbbletet ért el, a 2004-ig terjedő időszakban reálisnak látszik az átlagosan 2 százalékos mérlegtöbblet.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet