BUX 139409.87 1,3 %
OTP 44820 1,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A pesót 40 százalékkal tervezik leértékelni

Buenos Aires-i lapértesülések szerint a két héten belül ötödik argentin enök, Eduardo Duhalde elveti a pesót a dollárhoz egy az egyben rögzítő, 1991 óta érvényben lévő fix árfolyamrendszert. Duhalde tanácsadója úgy fogalmazott: elemezzük a peso leértékelésének lehetőségét. A lépés csődbe taszíthatja az egyébként már négy éve recesszióban lévő országot, mert hiperinflációt okozhat - mint a nyolcvanas években - , hiszen a lakossági hitelek mintegy 80 százaléka dollárban áll fenn.

2002. január 2. szerda, 08:58

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A leértékelt pénzt egy több valutából álló kosárhoz rögzítenék, amelyben a brazil real, az euró, a dollár és a japán jen szerepelne. A dollár/peso árfolyamot a kiszivárogtatások szerint 1,3-1,4 pesón tervezik rögzíteni, azaz a régi közgazdaságtani recepteknek megfelelően elinflálják a megtakarításokat. Duhalde a várakozások szerint napokon Washingtonba utazik, hogy némi pénzt kolduljon ki a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), amely eddig - feltehetően részben éppen a fix árfolyamrezsim miatt - nem volt hajlandó megmenteni az országot a gazdasági és politikai káosz további mélyülésétől. Buenos Aires hitelezőkkel szemben fennálló összes adóssága 132 milliárd dollárt tesz ki, és ennek 50 milliárd dolláros részére már két hete fizetésképtelenséget jelentettek be.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet