A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kész szorosan együttműködni az ideiglenes argentin kormánnyal egy a gazdasági problémákra valós megoldást jelentő program kidolgozásában - áll abban a levélben, amelyet Horst Köhler, az IMF vezérigazgatója küldött Adolfo Rodriguez Saá ideiglenes államfőnek. A levél a nemzetközi hitelszervezet első hivatalos reagálása azóta, hogy Saá a múlt hét végén bejelentette: Argentína felfüggeszti mintegy 132 milliárd dolláros adóssága egy részének törlesztését. Saá megértést és türelmet kért az IMF vezérigazgató-helyettesével, Anne Krügerrel folytatott telefonbeszélgetésében.
Az IMF a fizetésképtelenség elkerülése érdekében idén 22 milliárd dolláros hitelprogrammal támogatta meg a négy éve recesszióban lévő országot, de a hónap elején ebből már nem folyósított 1,3 milliárd dollárt, arra hivatkozva, hogy Argentína nem teljesítette a költségvetési hiányra vonatkozó célkitűzést.
Az IMF legnagyobb részvényese, az USA korábban kemény megszorító intézkedéseket javasolt. A halálos áldozatokkal járó zavargások láttán azonban az országban egyaránt nagy befektető Franciaország és Olaszország abbéli aggályainak adott hangot, hogy ez a szegénység, valamint a jelenleg 18 százalékos munkanélküliség növekedésével, a szociális feszültség további éleződésével járna - írja a Reuters. A hírügynökség elemzőkre hivatkozva rámutat: az IMF nagy hibát követett el, amikor nem folyósított újabb hitelt az országnak, mert ezzel tovább mélyítette a válságot, ahelyett, hogy megállította volna a folyamatot. A Dow Jones szerint az IMF kénytelen felülvizsgálni álláspontját, mert sem a valószínűleg elkésett hitelprogram, sem annak felfüggesztése nem hozta meg a várt eredményt, ugyanakkor a hatalomra került Saá populista programja megvalósíthatatlan.
A lakosság mindenesetre úgy tekint a harmadik pénzre, az argentinóra, mint a peso leértékelésének első lépésére, miután azt Saá jól értesült források szerint az egyetlen hivatalos fizetőeszközzé kívánja tenni. Ez az egy évtizede bevezetett, a pesót egy az egyben a dollárhoz rögzítő árfolyamrendszer végét jelentené, hatalmas bizonytalansággal együtt. A bankok előtt hatalmas sorok állnak, az emberek a lehető leghamarabb a lehető legtöbb megtakarítást akarják kimenekíteni. A magánhitelek mintegy 80 százaléka ugyanis dollárban áll fenn, így az esetleges leértékelés hirtelen tömeges csődbe taszítaná a lakosságot, míg az argentinóról egyelőre nem tudni, hogy egyáltalán mire lehet majd használni.
B. P. A.
