Brüsszeli tudósítónktól:
Három esztendeje nem állt ilyen magasan az EU népszerűsége a lakosság körében. A megkérdezettek 54 százaléka nyilatkozott úgy, hogy jó dolog a tagság, ami a fél évvel ezelőttihez képest 6 százalékos növekedés. 28 százalékuk közömbösen vélekedett és csak 12 százalékuknak van negatív véleménye országa tagságáról.
Az integráció támogatottságában kiemelkedik Luxemburg, Írország, Hollandia és Görögország, míg ellenzőinek Svédországban, Finnországban és Nagy-Britanniában van a legnagyobb tábora. Az eurót január elsejétől bevezető 12 tagállamban a válaszadók 68 százaléka támogatja a közös valutát. A Benelux államok mellett az olaszok, a görögök és az írek lelkesek, míg az euró támogatottsága nem éri el az 50 százalékot a finnek, továbbá az euróövezeten kívül maradó britek és dánok körében.
Jelentősen megugrott a bővítés iránti rokonszenv, igaz, még mindig csak a lakosság fele értékelte pozitívan ezt a lehetőséget. Franciaország az egyetlen tagállam, ahol többen vannak az ellenzők, mint a pártolók.
A felmérés válaszadói komoran látják a gazdaság jövőjét. A megkérdezetteknek csupán 16 százaléka vár az ideinél jobb eredményt jövőre, a munkaerőpiacon 42 százalék számít a helyzet romlására. Öt éve nem voltak ennyire borúlátóak a foglalkoztatási esélyeket illetően az EU lakosai.
Gordon Tamás
