Brüsszeli tudósítónktól:
A tegnapi külügyminiszteri szintű EU-csatlakozási tárgyalási fordulón Szlovénia három jogfejezetet tudott le, és ezzel összesen 25 fejezet lezárásával az élre került. A hátralévő öt fejezet közül négy tekintetében még nincs közös EU-álláspont. A közlekedést, mint ismeretes, Ausztria blokkolja, hogy így kényszerítse ki az ökopontrendszer újratárgyalását, további három - mezőgazdaság, regionális politika, költségvetési vállalások - az EU költségvetését jelentősen érintő terület, ezekben ezért nincs még közös álláspont. Az intézmények jogfejezet tárgyalására az EU brüsszeli bizottsága menetrendje szerint csak jövőre, a nizzai intézményi reformok ratifikációja után kerül sor.
Vagyis Ljubljana a lehetséges maximumot teljesítette. Ciprus és Csehország követi 24 fejezettel, Magyarország, Litvánia és Lettország egyaránt 23 fejezetet zárt le, és a többiek is közel ennyit, igazolva, hogy a tizenötök komolyan gondolták a felzárkózás elvét, vagyis azok a tagjelöltek is jól állnak, amelyek egy esztendővel később kezdték a tárgyalásokat.
A tízes csoport sereghajtója Lengyelország 19 fejezettel. Kiszivárgott hírek szerint péntekig a tagországok elfogadják Varsó módosított javaslatát a tőke szabad áramlására vonatkozólag, amely a korábbi 18 helyett 12 évre zárná ki az EU-állampolgárokat a termőföld- és erdővásárlásból. A szabad munkaerő vándorlásában Lengyelország eddig nem fogadta el az EU maximálisan hét évig terjedő munkapiaci korlátozását, most, úgy tűnik, ebben is közelednek az álláspontok, miután több tagország is hajlandó a csatlakozástól beengedni a lengyel munkavállalókat. Így Hollandia, Svédország, Dánia és Írország már elkötelezte magát, Franciaország egyelőre gyakornokok és diákok beutazását engedélyezné, míg Görögország és Olaszország szintén kedvezően nyilatkozott. London a tagságot követő két esztendő után hajlandó nyitásra. Ha Varsónak sikerül ezt a két fejezetet rövid időn belül lezárnia, már nem lesz olyan távol az élbolytól.
Gordon Tamás
