BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs hitel Argentínának

A Nemzetközi Valutaalap felfüggesztette a súlyos pénzügyi válságban lévő Argentína hitelezését, ami növelte a történelem legnagyobb országcsődjének esélyét. A költségvetési hiány növekedését megállítani képtelen kormány a devizatartalékok menekülésétől tartva korlátozta a bankbetétek kivételét, ami a nagy nemzetközi hitelminősítők szerint a konvertibilitás gyakorlati feladását jelenti.

2001. december 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) bejelentette, hogy e hónapban nem utalja át Argentínának azt az 1,3 milliárd dolláros hitelrészletet, amelyre a már negyedik éve recesszióban lévő dél-amerikai gazdaságnak az esedékes törlesztések és a növekvő költségvetési hiány miatt égetően szüksége lenne.

Az IMF igazgatótanácsa rendkívüli ülésén döntött a hitelezés felfüggesztéséről, miután egyértelművé vált, hogy az argentin kormány képtelen betartani a költségvetési hiány befagyasztására vonatkozó ígéretét. A kormány legutóbbi előrejelzése szerint az államháztartás hiánya év végére elérheti a 7,8 milliárd dollárt, jóval túllépve az IMF 6,5 milliárd dolláros előirányzatát.
A hitelezők és a befektetők egyre inkább aggódnak Argentína 132 milliárd dolláros devizaadósságának törlesztése miatt. A lakosság, attól tartva, hogy a kormány befagyasztja a devizaszámlákat, megrohamozta a bankokat, és 24 óra leforgása alatt 1,3 milliárd dollárnyi bankbetétet vett ki. A kormány erre a következő három hónapra heti 250 dollárra korlátozta a kivehető bankbetétek összegét, majd ezt havi 1000 dollárra módosította.
A nemzetközi hitelminősítő intézetek már az adósságcsere-program októberi bejelentésekor jelezték, hogy annak végrehajtása gyakorlatilag a fizetésképtelenség deklarálásával lenne egyenértékű. A Fitch e hét elején a C-ről a DDD nemfizetői kategóriába sorolta vissza Argentína hitelkockázati besorolását, míg a Standard & Poor's a bankbetétekkel való rendelkezési jog korlátozására hivatkozva több argentin nagybank minősítését szelektív nemteljesítői (SD) kategóriába tette át. A Moody's arra a következtetésre jutott, hogy a kormányzati intézkedés a több mint tíz éve működő konvertibilitási (a peso árfolyamát egy az egyben a dollárhoz kötő) program feladását jelenti.
Az IMF vezérigazgatója, Horst Köhler állítólag még a múlt hónapban levelet írt Fernando de la Rúa államfőnek, kifejtve, hogy a fizetésképtelenség elhárítása érdekében az argentin kormánynak nem maradt más választása, mint a peso leértékelése vagy a pénzrendszer átállítása az amerikai dollárra - értesült a Reuters. Bár ezt az IMF és az argentin kormány egyaránt cáfolta, abban szinte mindenki egyetért, hogy az esetleges leértékelés nemcsak az argentin bankok összeomlását idézné elő, de az eddigi legnagyobb országcsőd az amúgy is gyenge lábakon álló világgazdaságot is megrendítené.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet