A briteknek a jövőben több adó befizetésével kell hozzájárulniuk az egészségügyi ellátás színvonalának javításához - jelentette ki tegnap Gordon Brown pénzügyminiszter. A jövedelemadó emelésére azonban a kormány korábbi ígéretének megfelelően semmiképpen sem kerül sor a 2006 közepéig tartó jelenlegi parlamenti ciklusban. A pénzügyminiszter osztja a kincstár által rendelt jelentés fő megállapítását, hogy a szolgáltatás javítása érdekében jelentős tőkejuttatásban kell részesíteni az állami finanszírozású egészségügyi rendszert (NHS), s ezt nem a magánszférának, hanem az államnak kell biztosítania.
A kedden előterjesztett előzetes költségvetési tervezet a korábbi évekhez hasonlóan 2003/2004-ig az egészségügyi kiadások évi 5 százalékos növelését helyezi kilátásba (NAPI Gazdaság, 2001. november 28., 2.oldal); egyelőre nyitott kérdés, hogy a következő két évben miként lehetne áthidalni az igények és a lehetőségek között szélesedő szakadékot. Elemzői számítások szerint ha 2003/2004-től reálértékben 5,5 százalékkal kívánják emelni az egészségügyre és a közoktatásra szánt kiadásokat, akkor az adóbevételeket évente 10 milliárd fonttal (14,2 milliárd dollárral) kell megemelni. A pénzügyi tárca mindazonáltal bízik a brit gazdaság kiemelkedő teljesítőképességében: a tárca csökkentette az idei és a jövő évi GDP-növekedési prognózist, de 2003-ban a korábban előre jelzett 2,25-2,75 százalék helyett 2,75-3,25 százalékot vár.
G. S.
