A lengyel kormány tegnap jóváhagyta az idei költségvetés módosítását, amelynek értelmében a költségvetési deficitet 3,8 milliárd zlotyval (1 dollár=4,0885 zloty), 32,9 milliárdra zlotyra (8 milliárd dollár), azaz a GDP 4,5 százalékának megfelelő összegre emeli fel. A jövő évi hiányt 40 milliárd zlotyra, a GDP 5,2 százalékára tervezik. A kormány döntését még jóvá kell hagynia a parlamentnek is. Ez lesz az idei költségvetés második módosítása, miután az előző kormány az eredetileg tervezett 2,6-ről júliusban a GDP 3,9 százalékára növelte a deficit-előirányzatot. Marek Belka pénzügyminiszter sajtóértekezletén elmondta, hogy a most megszavazott pluszösszeget az állami kötelezettségvállalások elmaradt kifizetéseinek pótlására, így társadalombiztosítási kifizetésekre fordítják. Hangsúlyozta, hogy a hiányt nem fogja tovább növelni az a 11 milliárd zloty, amivel a tervezettnél kevesebb lesz a költségvetés bevétele, mert ezt a kormányzati kiadások befagyasztásával és megtakarításokkal ellensúlyozzák, vagyis a büdzsé újabb módosítására nem lesz szükség.
A tervek módosítását az kényszerítette ki, hogy a rendkívül magas kamatok és az EU-ba irányuló export visszaesése következtében erőteljesen lefékeződött a gazdasági növekedés. A GDP a tavalyi 4 százalék után idén várhatóan csak 1,2 százalékkal bővül, ami az év elején tervezett ütem felét sem éri el.
(NAPI)
