BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új megállapodás Románia és az IMF között

Tegnap megállapodás jött létre a román kormány és az IMF között új készenléti hitel nyújtásáról. Bukarestnek a hitel fejében egyebek között csökkentenie kell a költségvetési hiányt, adóreformot kell végrehajtania, és javítania kell az állami vállalatok teljesítményét.

2001. szeptember 7. péntek, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A román kormány új készenléti hitelmegállapodást írt alá a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), amelyet a nemzetközi pénzintézet igazgatótanácsa várhatóan legkésőbb novemberben hagy jóvá. Románia a Reuters bukaresti kormányforrásai szerint mintegy 400 millió dollár kölcsönt kap 18 hónapra. Lehetséges, hogy a hitelt végül nem fogja igénybe venni, de a megállapodás ténye sokkal kedvezőbb feltételeket teremt számára a nemzetközi pénzpiacokon. Az ország 1990 óta hat hitelmegállapodást kötött az IMF-fel, de eddig minden esetben felfüggesztették a folyósítást, mivel az ország nem teljesítette a megállapodásban szereplő feltételeket - emlékeztetett a Bloomberg. A legutóbbi, 540 millió dolláros készenléti hitel februárban járt le.
A román kormány a most aláírt szerződéssel komoly reformok végrehajtását vállalta, egyebek között az infláció és a költségvetési hiány csökkentését, a bérkiáramlás korlátozását idén és jövőre, az energiaárak emelését, a folyó fizetési mérleg stabilizálását. Az inflációt, mint Adrian Nastase miniszterelnök elmondta, a tervek szerint a tavalyi 41 és az idén várható 29 százalékról jövőre 22 százalékra mérséklik, a költségvetési hiány 3,5-ről a GDP 3 százalékára csökken, a GDP az ez évre várt 4,5 százalék után jövőre 5 százalékkal nő a bruttó hazai termék, a folyó fizetési mérleg hiánya az ideivel azonos, azaz a GDP 6 százaléka lesz.
A bérek növekedése az állami szektorban, amit az IMF az egyik legnagyobb kockázati tényezőnek tart, a megállapodás értelmében nem haladhatja meg az infláció mértékét, emellett megszigorítják a pénzügyi fegyelmet, igyekezve behajtani az állami vállalatok különböző tartozásait. A kormány ígéretet tett a bankszektor privatizálásának folytatására, s ezen belül az ország legnagyobb kereskedelmi bankja, a Banca Comerciala Romana eladására. Az IMF-szerződést követően a Világbank részletes szerkezeti reformprogramot dolgoz ki Románia számára, amely a privatizációra és az üzleti környezet javítására összpontosít.
(NAPI)

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet