A lengyel és a norvég miniszterelnök tegnap 16 évre szóló megállapodást kötött a két országot összekötő gázvezeték építéséről és a földgázszállításról, aminek eredményeként csökkenhet Varsó függősége az Oroszországból érkező gázszállítmányoktól. Jerzy Buzek és Jens Stoltenberg közös nyilatkozatukban kiemelték, hogy az új vezeték hozzájárulhat az egész balti térség földgázellátásához. Az összesen 11,3 milliárd dollár értékűre becsült megállapodás értelmében Norvégia 2008-2024 között 74 milliárd köbméter földgázt szállít Lengyelországnak. Az 1100 kilométer hosszú csővezetéket az exportáló vállalatok építik. Norvég részről a Statoil ASA, a Norsk Hydro Produksjon, a TotalFinalElf Exploration Norge AS, az A/S Norskeshell és a Mobil Exploration Norway Inc., lengyel oldalról pedig a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) képviselője írta alá a dokumentumot.
Az 1-1,5 milliárd dollárra becsült építési költség megtérülését és a nyereségességet a norvégok csak akkor látták biztosítottnak, ha évente legalább 8-10 milliárd köbméter földgázt vesznek tőlük. Végül abban állapodtak meg, hogy 2008-ban, a szállítások megkezdésekor Lengyelország 2,5 milliárd köbméter norvég földgázt kap, 2011-re a szállított mennyiség eléri az évi 5 milliárd köbmétert, vagyis a norvégoknak további fogyasztókat kell találniuk a térségben. A lengyel gázfogyasztás a Gazeta Wyborcza című lap szerint jelenleg évi 11 milliárd köbméter; ebből 7 milliárd import, főleg Oroszországból, 4 milliárd pedig hazai kitermelésű. Becslések szerint azonban 2005-re a fogyasztás már 18 milliárd, öt évvel később pedig közel 20 milliárd köbméter lesz. Dániával júliusban kötöttek megállapodást évi 2 milliárd köbméter gáz szállításáról és az ehhez szükséges 230 kilométeres víz alatti vezeték megépítéséről, amely már 2004-ben üzemképes lesz.
Az ellenzéki Demokratikus Baloldali Szövetség (SLD) - amely várhatóan megnyeri a három hét múlva esedékes parlamenti választásokat - bírálta a megállapodást, mert a norvég földgáz véleményük szerint 30 százalékkal többe kerül Lengyelországnak, mint az orosz. Leszek Miller, a párt vezetője közölte, hogy ezt is felül fogják vizsgálni a többi, utolsó percekben kierőltetett megállapodással és privatizálással együtt. Az EU brüsszeli bizottsága nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a monopóliumellenes szabályok megsértése miatt kérni fogja a szerződés felbontását Lengyelországnak az unióba történő felvétele után - emlékeztetett Miller a Radio Zetnek nyilatkozva. Az ellenzéki politikus szerint az SLD egyetért a gázbeszerzés diverzifikálásával, de erre más lehetőségeket is lát. Buzek a nyilatkozatra reagálva úgy vélte, a norvég szerződés annyira előnyös, hogy az új kormány nem fogja azt felülvizsgálni.
B. T. J.
